It looks like you're trying to visit our USA store, would you like to go to our UK store?

Corona Hakkında

Yazar admin 20/03/2020 0 Yorumlar

Coronavirus (Korona Virüsü) nedir?

 

 

 

 

İnsanlarda ve hayvanlarda hastalığa yol açabilen ve birçok türü bulunan virüslere “Coronavirus” denilmektedir. İnsanlarda genellikle soğuk algınlığına yol açan bu virüsler hayat kayıplarına varan tablolara da neden olabilmektedir. 2002 yılında Çin’in Guangdong Eyaleti’nde başlayan SARS-CoV virüsü salgını dünya genelinde 17 ülkeye yayılmıştır. Bu salgında 8098 kişi hastalığa yakalanmış ve 774 kişi hayatını kaybetmiştir. 2012 yılında Suudi Arabistan’da başlayan MERS-CoV virüsü salgını ise dünya genelinde 27 ülkeyi etkilemiş, salgına yakalanan 2499 kişiden 861’i hayatını kaybetmiştir. 

 

 

 

2019-nCoV Akut Solunum Yolu Hastalığı nasıl ortaya çıkmıştır?

 

 

2019 yılının son günlerinde Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde hastaneye başvuran pnömoni vakalarında bir kümelenme olduğu fark edilmiştir. İlk vakalar, epidemiyolojik olarak Wuhan’daki bir hayvan pazarı ile ilişkilidir.  27 Aralık 2019 tarihinde Wuhan’daki bir hastaneye ağır pnömoni tanısıyla üç hasta yatırılmıştır. İlk vaka,  Wuhan’daki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadındır. Bu vakada hastalık, 23 Aralık 2019 tarihinde ateş, öksürük ve göğüste sıkışma hissiyle belirti vermiştir. Dört gün sonra ateşi düşmüş, öksürük ve nefes darlığı ise artmıştır ve Toraks BT’de pnömoni ile uyumlu bulgular görülmüştür. İkinci hasta, hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında bir erkektir. Bu vakada, ateş ve öksürük 20 Aralık 2019 tarihinde başlamıştır. Hasta bir hafta sonra solunum sıkıntısı ile hastaneye başvurmuştur. Hastanede ilk iki gün içinde giderek kötüleşmiş ve entübe edilerek mekanik ventilatöre bağlanmıştır. 

 

 

 

Nasıl bulaşmaktadır?

 

 

İlk hastalarda alınan örnekler bilinen birçok patojen için test edilmiştir.  Yarasa SARS-CoV virüsüne yüzde 85 oranında benzerlik gösteren yeni bir Coronavirus (2019-nCoV) tanımlanmıştır. Virüsün damlacık ve yakın temas ile bulaştığı tespit edilmiştir. 1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu düşünülen Wuhan’daki hayvan pazarı kapatılmıştır. 

 

 

 

2019-nCoV Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

 

 

Hastalığın erken evre belirtileri; öksürük, göğüste sıkışma, ateş ve nefes darlığı olarak sıralanabilir. İlerleyen evrelerde öksürük ve nefes darlığı artabilir, solunum sıkıntılarının yanı sıra pnömaniye benzer bulgular görülebilir.

 

 

 

Coronavirus hangi ülkeleri ve kaç kişiyi etkilemiştir?

 

 

Yeni Coronavirus 2019, 1 Şubat 2020 itibariyle dünya çapında 11.374 kişiye bulaşmış ve 259 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Hastaların çoğu Çin’de yaşamaktadır. Ayrıca şüpheli vaka sayısı da 15.238’e ulaşmıştır. Hastalık, Çin haricinde 21 ülkede daha görülmüştür. Hastalığa yakalanan kişilerin yüzde 56’sı erkektir ve yaş ortalamaları 59’dur. Her hasta insanın 2.2 kişiye hastalık bulaştırabileceği düşünülmekte ve bu sayının giderek artabileceği varsayılmaktadır. Virüsün ilk ortaya çıktığı zamandan bugüne kadar geçen sürede görülen vakalarda hayvan pazarı ile olan ilişki giderek azalmaktadır. 

 

 

 

Güncel sayılara ulaşmak için linki tıklayınız. 

 

 

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/85320e2ea5424dfaaa75ae62e5c06e61

 

 

 

Son durum nedir?

 

 

Son durumda Dünya Sağlık Örgütü, “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan etti. Hastalığın adı “2019-nCoV Akut Solunum Yolu Hastalığı” olarak ilan edildi. Virüsün en yaygın görüldüğü ülke olan Çin’de hayat durma noktasına geldi. Uçuşlar iptal edildi, maske takma zorunluluğu getirildi, kişisel koruyucu malzeme bulmak güçleşti ve hastaneler ihtiyaca yanıt veremez duruma geldi. 

 

 

 

Coronavirus görülen ülkelere seyahat edecek kişilerin dikkat etmesi gerekenler:

 

 

 • Sağlıklı kişilerin açık havaya çıktıkları zaman maske ile solunum yollarını kapatmaları koruyucu değildir.
   
 • Alerjik bile olsa öksürük, hapşırığı olan ve ateşli kişilerin toplu alanlara girecekleri zaman maske kullanmaları çok daha önemlidir.
   
 • Kapalı alanlarda çok sayıda kişi ile bir arada bulunacak kişilerin maske takmaları, olası hasta ile karşılaşma açısından anlamlı olabilir.
   
 • Yüzeylerden bulaşmanın önemi daha çok anlaşıldığı için evinden dışarı çıkan herkesin ortak alanlarda yüzeylere dokunduktan sonra yüz, göz ve ağızlarına dokunmamaya özen göstermeleri çok önemlidir.
   
 • Dışarda zaman geçiren herkesin sık sık ellerini yıkamaları, su ve lavaboya ulaşamama durumunda alkol ile (en kolay bulunan % 60’lık kolonya) el dezenfeksiyonu yapmaları, hasta kişilerle karşılaştıkları zaman daha çok ellerini yıkamaları koruyucudur.
   
 • Ilık su ile boğaz gargarası yapılması ve bol ılık sıvı tüketilmesi virüsün yerleşmesini engelleyebilir.
   
 • İyi beslenme, açık havada bulunma, kapalı alanların havalandırılması, egzersiz, uyku düzenine dikkat edilmesi genel sağlığın artması ve virüsün yerleşmesinin azalmasına etki eder.
   
 • Dar alanda bulunmayı arttırdığı için mümkün olduğunca asansör yerine merdiven kullanımı daha güvenlidir.
   
 • Hastalık belirtileri başladığı zaman mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmak giderken de maske takmak çok önemlidir.

 

Yorum Yaz