It looks like you're trying to visit our USA store, would you like to go to our UK store?

Çocuğunuzun Bağışıklığı İçin Beslenme Önerileri

Yazar admin 20/03/2020 0 Yorumlar

 

 

Çocuğunuzun Bağışıklığı İçin Beslenme Önerileri

 

 

Çocuğunuzun bağışıklığı için beslenme düzeninin dengeli ve sağlıklı olması son derece önemlidir. Özellikle kış aylarında artış gösteren hastalıklardan ve tabi ki güncel sorunumuz olan Corona virüsünden çocuğunuzu korumanın en etkili yollarından biri de bağışıklığını güçlendirici önlemler almaktır. Kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmak, dinlenmesine dikkat etmek de çocuğunuzu hastalıklara karşı korumanın yollarındandır. Ancak bağışıklığın güçlü olması, sadece şu an için değil her zaman çocuğunuzun sağlıklı ve zinde olmasını sağlayacaktır. Güçlü bir bağışıklığın yolu ise, sağlıklı ve dengeli beslenme ile mümkündür.

 

 

 

Bağışıklık Neden Zayıflar?

 

 

Çocukluk ve yaşlılık döneminde bağışıklık zayıftır. Büyüdükçe çocuğunuzun bağışıklığı güçlenecektir, ancak özellikle erken dönemde hastalıklara karşı güçlü durabilmesi için bağışıklığını güçlendirmek önemlidir. Sağlıksız/yetersiz beslenme, yorgunluk, uyku düzeninde bozukluk, olumsuz çevre şartları, stres bağışıklığı zayıflatan nedenler arasındadır. Bu nedenle çocuğunuzun özellikle dinlenme ve beslenme düzenine dikkat etmeniz, bağışıklığının güçlenmesinde etkili olacaktır.

 

 

 

Çocuğunuzun Bağışıklığı İçin Beslenmesinde Neler Yer Almalı?

 

 

Çocuğunuzun bağışıklığının güçlenmesinde beslenme önemli yer tutar. Bebeklik döneminde en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Eğer anne sütü yeterliyse ve herhangi başka bir problem yoksa 2 yaşına kadar anne sütü alması bebeğin güçlü bağışıklığında önemli yer tutar. Ek gıdaya geçişle birlikte sebze ve meyve çocuğunuzun beslenmesinde yer almalıdır. Protein açısından zengin olan et ve et ürünleri de çocuğunuzun beslenme listesine eklenmeli.

 

 

 

Çocuğunuzun Bağışıklığı İçin Yeşil Sebzeler

 

 

Yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri vitamin bakımından sıklıkla tüketilmesi gereken besinlerdendir. Brokoli, ıspanak, pazı, pırasa, kereviz çocuğunuzla birlikte tüketebileceğiniz besinler arasındadır. Çiğ ya da pişmiş şekilde tüketebileceğiniz bu sebzelerin besin değerini kaybetmemesi için buharda veya az ısıda pişirmeniz önemli. Diğer taraftan, pek çok çocuk sebze yemeklerine direnç gösterebilir. Bu tip durumlarda özendirici olmanız, küçük porsiyonlarla başlamanız ve sevdiği yiyeceklerle karıştırmanız farklı şekillerde sunmanız çözüm olabilir.

 

 

 

Çocuğunuzun Bağışıklığı İçin Balık Tüketmesini Destekleyin

 

 

Balık, Omega 3 bakımından zengindi, bu yağlar bağışıklığı destekler. Bu nedenle, kış aylarında haftada bir kez balık tüketimini desteklemek çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmenize katkı sağlar.

 

 

 

Probiyotik Takviyesini Unutmayın

 

 

Probiyotikler, çocuğunuzun mide-bağırsak sistemini düzenler. Kış aylarında görülen pek çok viral üst solunum yolu enfeksiyonu çocuğunuzun bağırsak ve mide sistemini de etkileyebilir. Ayrıca, antibiyotik kullanımında da yaşanabilecek sorunlar probiyotikle en aza indirilir. Bu nedenle, çocuğunuzun beslenmesinde probiyotikler mutlaka yer almalı. Yoğurt, kefir, turşu gibi doğal probiyotiklerin yanı sıra doktorunuzun da önerisiyle sıvı ya da toz şeklinde bulunan probiyotikleri de belli aralıklarla çocuğunuz için kullanabilirsiniz.

 

 

 

Kış Aylarında C Vitaminini Atlamayın

 

 

Çocuğunuzun bağışıklığının güçlenmesi için C vitamini önemli rol oynar. Portakal, mandalina, kivi, greyfurt C vitamini bakımından zengin meyvelerdir. Bunun yanı sıra, zencefil ve zerdeçal da C vitamini deposudur. Balla karıştırarak ya da bitki çayına karıştırarak çocuğunuzun zencefil ve zerdeçalı tüketmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu ürünleri çocuğunuzun yaşına göre tüketmesi önemli bir detay, fazlasının yan etkileri olabileceğini unutmayın.

 

 

 

D Vitamini İçin Gerekli Önlemleri Alın

 

 

Güneş, D vitamini deposudur ve bağışıklığımızın güçlenmesinde büyük öneme sahiptir. Ancak, kış aylarında güneş ışınlarının azalması, açık havada geçirilen sürenin kısalması nedeniyle çocuklar başta olmak üzere pek çok yetişkinde de D vitamini eksikliği görülmektedir. Halsizlik ve yorgunluk D vitamini yetersizliğinin belirtileri arasındadır. Kış aylarında da açık havaya çıkmak, doktor önerisiyle takviye D vitamini kullanmak çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirecektir.

 

 

 

Çocuğunuzun Bağışıklığı İçin Beslenmesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

 

Ana öğünler kadar ara öğünleri de atlamayın.

Atıştırmalık olarak sağlıklı ürünler tercih edin, olabildiğince paketli ürünlerden çocuğunuzu uzak tutun.

Beslenmesinin dengeli olmasını ve düzenli sebze, meyve, et ürünü tüketmesini sağlayın.

Çocuğunuzun severek yemesini sağlayın. Bunu yemek hazırlama aşamasına çocuğunuzu da dahil ederek ve ona sorumluluklar vererek yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun bol sıvı tüketmesini sağlayın.

Meyve saati rutininiz olsun.

 

 

 

Çocuğunuz İçin Diğer Bağışıklık Güçlendirici Öneriler

 

 

Çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmek için uyku ve dinlenme saatlerinin yeterli olmasına özen gösterin. Açık havada zaman geçirmesi, kalabalık ve kapalı ortamlarda fazla zaman geçirmemesi, el hijyenine dikkat edilmesi, aşılarının düzenli olarak yapılması çocuğunuzu hastalıklardan koruduğu kadar bağışıklığını da güçlendirecektir.

 

 

 

Çocuğunuza Doğru Yeme Alışkanlıkları Kazandırın

 

 

Pek çok aile çocuğunun ne yediğini ya da nasıl yediğini önemsemeden, “yeter ki yesin” mantığıyla yaklaşır, ancak bu tutum yanlış beslenme alışkanlıkları edinilmesinin temelini oluşturur. Her çocuk acıkır ve hiç kimse bir öğün atladınız diye hastalanmaz, kilo kaybetmez. Bu nedenle çocuğunuzun doğru yeme alışkanlıkları edinmesi için kararlı ve sakin olmanız ilk şarttır. Çocuğunuzun yemek istemediği yemekler karşısında sürekli farklı alternatifler sunmayın ve televizyon / tablet karşısında oyalayarak yedirmek gibi arayışlara girmeyin. Bu şekilde çocuğunuz ne yediğinin farkına varmayacak ve farklı tatları öğrenemeyecektir. Masada sizinle oturması ve kendi kendine yemek için çabalaması doğru alışkanlıklar edinmesi için çok değerlidir. Hep birlikte yemek yemeyi bir ritüele dönüştürebilirsiniz. Bu sayede yemek saatleri sizin için zorlayıcı değil keyifli anlar olarak geçsin.

 

 

 

Çocuk Bakıcısının Çocuk Beslenmesinde Rolü

 

 

Çocuk bakıcısı çocuğunuzun hayatınızın alışkanlıklarını edinmesinde büyük role sahiptir. Beslenme ile ilgili edinilen davranışlar da bunlardan biridir. Çocuk bakıcısı ve sizin beslenme konusunda en önemli sorumluluğunuz ona doğru model olmaktır. Çocuğunuz erken dönemde sizi taklit eder ve buna beslenme alışkanlıkları da dahildir. Bu nedenle seçeceğiniz bakıcının da çocuk beslenmesi konusunda bilgi sahibi olması kadar bu konuya hassasiyet göstermesi de önemlidir. Bunun yanı sıra;

Çocuk bakıcınız çocuğunuzun öğünlerini iyi ayarlamalı, ana öğünleri ve ara öğünleri atlamamalıdır.

Çocuğunuza zorla, baskıyla yemek yedirmeye çalışmamalıdır.

Bakıcınız çocuğunuzu yemek yediği için ödüllendirmemelidir. Yemek yediği için verilen aşırı tepkiler, çocuğunuzun bu durumu kullanmasına neden olabilir.

Masanın ve yemeğin hazırlanmasında ufak sorumluluklar vererek çocuğunuzu da sürece dahil edebilir.

Çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi için donanımlı ve profesyonel çocuk bakıcısı ile çalışmanız büyük kolaylık sağlayacaktır.

 

Yorum Yaz